0
29 září, 2014

Mandle

 

 

Mandlové mléko

 

70g mandlí namáčejte 8-10hodin ve studené vodě. Poté slijte, mandle oloupejte a nechte okapat. Suché mandle nastrouháme v mlýnku či najemno rozmixujeme. K mandlím přilijeme cca 700ml vody a necháme louhovat 2-3h. Občas promícháme. Po uplynutí doby mandle i s vodou mixujeme 2 minuty na nejvyšší otáčky až se vytvoří pěnivé mléko. To následně přecedíme 2x přes jemné sítko či plátýnko. Nejvýživnější je mléko ihned, ale v lednici vydrží až 2 dny.

 

   

Mandlové máslo

Předem namočené a oloupané mandle mixujeme tak dlouho až vznikne hustá hmota – máslo (někdy je potřeba přidat trochu vody nebo kvalitního oleje např. z hroznových semínek).

Mandlovým máslem se dá obohatit i vaše doma vyrobené mandlové mléko, které tak získá z několika lžic na exkluzivní jemnosti a chuti a navíc pocítíte báječný příval čisté energie. Máslo slouží také jako základ krémů, polévek nebo omáček. Smícháním mandlového másla, javorového sirupu a sušeného sójového mléka vznikne marcipán.

 

 

0
25 září, 2014

Dýňová polévka se smetanou a česnekem

 

 

 

  • 1 dýně (Hokkaido, máslová)
  • zeleninový vývar
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř
  • sladká smetana podle chuti
  • několik česnekových stroužků
  • dýňový olej pro stylové dochucení (nic se nestane, když bude mít absenci)
  • pražená dýňová semínka jsou slušivou bižuterií v polévkovém talíři
  

Dýni rozpůlíme, oloupeme, odstraníme semínka a dužinu nakrájíme na větší kostky. Některá semínka si schovejte, protože se do polévky určitě zamilujete. Takto připravenou dýni dáme do polévkového hrnce, zalijeme vývarem a přiměřeně osolíme. Zvolna vaříme do změknutí dužiny (30 až 40 minut je obvykle dostačující doba). Necháme mírně prochladnout a tyčovým mixérem umixujeme hladký hustý krém. Přidáme jemně postrouhaný česnek, finálně dochutíme solí a špetkou pepře a nezbytnou smetanou. Smetanu přidáme podle chuti a polévku zvolna prohřejeme. Vlijeme do nahřátých talířů a ozdobíme kopečkem ušlehané neslazené šlehačky nebo kysané smetany. Tu lehce posypeme čerstvě mletým pepřem. Jako slušivou bižuterií ozdobíme naservírovanou polévku hrstičkou pražených dýňových semínek.

Zdroj: blog Dolcevita http://dolcevita.blog.cz

0
25 září, 2014

Špagetová dýně

 

Svůj pozoruhodný název dostala tato z Japonska pocházející tykev podle charakteristické dužiny, která s přibývající zralostí vytváří špagetovitá vlákna. Uvařením se jednotlivá vlákna ještě více oddělí jedno od druhého a jsou potom výraznější. Tyto tykve se vaří v celku, doporučovaná doba vaření se proto pohybuje od 20-50 minut (v závislosti na velikosti dýně a způsobu vaření). Dužinu špagetové tykve lze podávat stejně jako pravé špagety s rajskou omáčkou a posypanou sýrem. Výhodou ve srovnání s těstovinami je jejich nízká kalorická hodnota.

Barva slupky se liší druh od druhu a může být zelená, okrová či žlutá.

 
 Pečená:

1. Můžete ji péct buďto v celku nebo rozkrojenou napůl(podélně či napříč,to je na vás).Na několika místech ji propíchejte vidličkou či širokým nožem aby pára mohla unikat.

2. Pokud ji rozkrojíte napůl,vyjměte rovnou pomocí lžíce jadřinec se semínky.

3. Položte tykev  na pekáč buďto celou nebo rozřezanou půlkou dolů a podlejte vodou.(Voda není nezbytně nutná pokud pečete dýni v celku,ale rozhodně neublíží)

4. Pečte dýni asi hodinu na 180 stupnů,dokud nezměkne.

5. Nechejte asi 10 minut vychladnout a pokud jste to neudělali předem,rozkrojte dýni napůl a vyjměte jadřinec se semínky.

6. Buďto pomocí vidličky oddělte špagetová vlákna od slupky nebo můžete obě půlky použít jak jsou a omáčku či náplň umístit přímo do   nich.

Vařená:

1. Rozkrojte tykev napůl a lžící vyjměte jádřinec se semínky

2. Umístěte to velkého hrnce,řezanou půlkou dolů a podlejte dostatečným množstvím vody.

3. Vidličkou či širokým nožem tykev na několika místech propíchněte,aby pára mohla unikat.

4. Přiveďte k varu

5. Zmírněte plamen a vařte 20-25minut,dokud tykev dostatečně nezměkne.

6. Pomocí vidličky oddělte vlákna od slupky a umístěte na talíř,nebo můžete obě půlky použít jak jsou a omáčku či náplň umístit přímo do   nich.

Dostatečně uvařená dýně je měkká a slupka se prohýbá i pod jemným tlakem. Nedovařená nechutná příjemně a vlákna se neoddělí.

 

 

Zdroj: Farma Vícemil